İNDİ
KAPLA,İntihal ve bilgi çağı
14 Aralık 2011

Uzaydaki bilinmezliklere yaptığımız yolculukta yeni yeni medeniyetlerle karşılaşıyoruz her seferinde, tüm medeniyetlere selam eder, kulaklara küpe olsun diye anlatırız hikâyemizi.  İşte KAPLA, intihal ve bilgi teknolojileri hakkında gerçek bir hikâye.


İntihal nedir? Nedir İntihal?


"İntihal" (Aşırma) akademisyenlerin çok iyi bildiği bir kavram.  Aşırma bir suçtur.  Kelime anlamı: Başkasına ait fikirleri, eserleri vb. kendininmiş gibi göstermektir.  Bugün bu küçük Çarşamba günü, internette dolanırken, bir okulun gerçekleştirdiği faaliyeti anlatan şöyle bir habere rastladık.  "...................akıl oyunlarında kapla'larla deprem tatbikatı yapıldı......."


Size bir sır vereyim.  O haber asılsız, çünkü onlar KAPLA değil!


Bu haberdeki öğrencilerin tasarım keyfi yaşamaları, bu konudaki coşkuları vb. dolayı onları sevgi ile kucaklıyoruz.  Ama bir şeyi anlayamıyoruz. olmadıkları halde haberde kullanılan malzemeye KAPLA denilmesi... bu başkalarına en önemlisi kendine karşı dürüst olmamaktır.  Ve hiç kimse özellikle de hiçbir eğitimci buna alet olmamalıdır.


Kimilerinin "Canım demek ki o kadar bilinmiş duyulmuşsunuz da, jenerik isim bile olmuşsunuz.  Ne var bunda bu kadar üzülecek?" ya da "Aaa reklam olmuş işte" dediklerini duyar gibi oluyorum.  Amma.


Beni ürküten şey farklı.  Şimdi o KAPLA olmayan ama KAPLA olarak lanse edilen tahtaların her biri birbirinin tıpkısı değilse, bazıları eğri kesilmiş ise ya da zaman içinde eğrilip büğrülürse, üst üste dik koyamıyorsa çocuk onu ve kıymıklarla dolu ise.....neyse listeyi uzatmadan beni dehşete düşüreni paylaşayım.  Minik çocukların motor becerileri gelişsin, denge, statik vb. fizik kanunlarını öğrensinler diye kullanılan bir malzeme, çocuk üst üste koyduğunda bir türlü dengede durmuyorsa, o çocuk fizik kanunlarını öğrenemediği gibi, bir gereği gibi yükselemediğinden bir de özgüven kaybına uğrayacak.  Ve bu ömür boyu.  Eğitimciler bir anlık sağduyu kaybı ile diyelim ki böyle bir yola tevessül ettiler.  Peki bu kestirdikleri ve KAPLA ile uzaktan yakından alakası olmayan malzemeye niçin KAPLA derler? Neden KAPLA'yı tanıtmak, sevdirmek için gösterdiğimiz çabaları bu kadar hafife alırlar? Bilgiye bu kadar hızlı ulaşılabildiği bir devirde olacak iş mi?.  Bu da bir çeşit intihal değildir de nedir? 


2011'in bitmesine bu kadar az kala, umarız yeni senede daha saygılı oluruz, emeğe, özene, sevgi ile üretilmiş, üzerinde düşünülmüş herşeye ve ayrıntıya düşkün oluruz.  Yoksa çok deprem tatbikatlarından yıkılarak çıkarız. Bilmem mesajım uzay boşluğunda ilgili yere ulaşır mı?


sevgiler dostlar,

Ana Sayfa   Copyright @ 2011 İndi ®
Bizi takip edin!