İNDİ
Evde Oyun

26 Mart 2020

Oyun oynamak kimilerimizce zamanı pek de değerli olmayan bir biçimde geçirmekle ilişkilendirilir. Özellikle bir önceki neslin bu konudaki tutumu hepinizin en az bir kere işittiği “işin gücün oyun” tabirinden malumunuzdur.

Oysaki oyun çocuklar için öğrenmeye giden yoldur. Piaget’e göre çocuklar gözlemlerini dışa vurmak, yorumlamak, anlamlandırmak gibi önemli işlevleri oyun yolu ile gerçekleştirirler. Çocuklar oyun oynarken sonuçları çok önemsemezler ve yapılması gerekeni yaparken inanılmaz bir çaba gösterir adeta kendilerini kaybederler. Bu süreçte çok şey öğrenirler. Ayrıca oyunun birlikteliği pekiştirici bir özelliği de vardır. Aile bireylerinin birlikte oyun oynaması herkesi birbirine yakınlaştırır ve değişik yönlerimizin açığa çıkmasını sağlar.

Hepimizin evlere kapandığı şu günlerde, hazır neredeyse hiçbir mazeretimiz kalmamışken, gönül rahatlığı ile oyun oynamanın ve birlikte olmanın keyfini çıkaralım. Hem zihnimizi oyuna odaklayarak, negatif düşüncelerden ve gündemden de ara sıra bilinçli olarak koparmanın bağışıklığımıza da iyi geleceğine eminiz. Tıpkı uzun zamandır okumayı düşündüğünüz bir kitaba başlamak ya da ilgi duyduğunuz bir alanda online eğitim almak gibi evde oyun oynamak da sizi tazeleyecektir.

Doğadan, çevremizden izole olduğumuz şu günlerde içine kapandığımız evlerde hepimiz bize verileni daha kolay alır olduk. Aynı tip haberleri dinleyip, aynı mesajlara açıyoruz kanallarımızı, aynı sesler, aynı yüzler ve alanımız dar, giderek bir kısır döngüye giriyoruz. Bunun yerine neyi okuyacağınıza siz karar verin. Neyi izleyeceğinize…Bir kaç saat de olsa bilgisayardan uzakta zaman geçirin. Radyo dinleyin, hava soğuk bile olsa montunuzu giyip balkonda çayınızı kahvenizi için. Perdelerinizi açın ki komşularınızı görebilin, onlar da sizi görsün. Yalnız olmadığımızı fiziksel dünyada da birbirimize gösterelim. 

Oyun oynarken de kendinize uçları açık bir dünya yaratın, tıpkı gerçek dünyada olduğu gibi hayal gücünüzle kendinizin şekillendirebileceği bir dünya. Size dayatılan dünya değil, sizin inşa ettiğiniz bir dünyada sağlıkla ve mutlulukla kalın.
Ana Sayfa   Copyright @ 2011 İndi ®
Bizi takip edin!