İNDİ
Okullar:
Cubetto Oyun Seti, Montessori’den esinlenilerek geliştirilmiş bir kodlama eğitim aracıdır. 3-7 yaş grubu çocukların sevimli bir ahşap robotu ekran kullanmadan kodlamasını sağlar. Fiziksel bir programlama dili ile güçlendirilmiştir. Cubetto fiziksel bir öğrenme ortamı sağlar. Cubetto takım dinamikleri ve sosyal gelişimi destekler. Açık uçlu bir öğrenme aracıdır.

Cubetto çocukların temel programlama kavramlarını öğrenmeleri için harika bir araçtır.

Algoritma Mantığının Öğrenilmesine Yönelik Kazanımlar

 

Algoritmalar

Belirli bir programı oluşturmak için tasarlanan yollardır. Bloklar program yazmak için gereken komutları temsil ederek onları somutlaştırır.

 

Sıra (queue)

Programlardaki komutlar belirli bir sırayı takip eder. Cubetto’nun panelinde de  blokları sıra ile dizmek gerekmektedir.

 

Ayıklama (debugging)

Hata ayıklama işlemidir. Panel üzerinde blokları söküp, tekrar yerleştirerek hatalı işlem  düzeltilebilir.

 

Yineleme (recursions)

Rutin bir işlemi program içine yerleştirmektir. Cubetto panelinde mavi bloklara  tekrarlanan bir fonksiyonu yerleştirerek tek blokla birden fazla hareket mümkündür.

 

Diğer Kazanımlar

 

Cubetto’nun takım çalışmasına elverişliliği onu sınıf çalışmaları için çok yönlü bir araç yapar. Cubetto, programlamanın ötesinde diğer önemli gelişme alanlarında da öğrenmeyi teşvik eder.

Beceri  

Çocuklar oyun setinin etrafında küçük ve büyük hareketlerle koordinasyon geliştirirler. Haritanın etrafında engellerin yerleşimini tartışırlar ve blokları

fiziksel arayüze yerleştirirler.

Matematik

Çocuklar blokları ekleyip, çıkartarak sıralarlar. Cubetto’yu A’dan B’ye getirirken, çarpma ve bölmeyi de içeren problemleri çözerler. Problem çözerken, şekiller, büyüklük, örüntü, mesafe, konum ve zamanı tartışırlar.

İletişim

Çocuklar, Cubetto ile ilgili türlü hikâyeler ve anlatımlar eşliğinde dinleme alıştırmaları yaparken, önemli durumları öngörürler ve yorum yaparak, soru sorarak ya da harekete geçerek, bunlarla etkileşime girerler.  Çocuklar aynı zamanda kendi anlatım ve açıklamalarını da geliştirirler.

Sosyal-Duygusal

Çocuklar, “hatalı” sonuçları eledikleri ve grup çalışmasını özendiren yeni ve açık uçlu aktivitelerle özgüven kazanırlar. Haritaların açık uçlu niteliği, onlara oyun sırasında ihtiyaçları olan kaynakları seçme olanağı tanır.

Mantıksal akıl yürütme

Komut blokları çocukların basit programları elleriyle oluşturup, gerektiğinde hata ayıklamalarına imkân tanır.  Çocuklar teknolojiyi amaçlı bir biçimde yazmak, düzenlemek, saklamak, değiştirmek ve anlamlı sıralamaları geri çağırmak için kullanırlar. 

Ana Sayfa   Copyright @ 2011 İndi ®
Bizi takip edin !